
На високому пагорбі правого берега річки Південний Буг зручно розташувалася Ковалівська загальноосвітня школа І-Ш ступенів.
Ось уже понад 25 років вона радо відчиняє двері усім бажаючим потрапити у країну знань. Вперше стіни школи наповнилися дитячими голосами та сміхом 18 вересня 1982 року. Тоді після довгоочікуваного будівництва нової шкільної споруди відбулося урочисте її відкриття з врученням символічного ключа знань.
Та коріння теперішньої Ковалівської школи сягають у далекий 1947 рік, коли у тяжкі повоєнні роки школа приймала і зігрівала у своїх стінах малечу та перерослих підлітків. Місцезнаходженням її був Шевченківський відділок колгоспу імені Карла Маркса Широколанівського району (тепер с.Ковалівка Миколаївського району). Піднімалося з попелу після війни село, народжувалися діти. Рідні стіни старої школи стали тісними для великої і дружньої шкільної родини.
За ініціативи директора школи Нікітченка Костянтина Михайловича, який з 1960 по 1985 рр. очолював колектив, та батьківської громади було направлено лист до м. Москви голові Верховної Ради СРСР Косигіну М. з проханням виділити кошти на новобудову школи. Так з'явилася на Центральній садибі села Ковалівка школа-гігант, гарна триповерхова споруда на 624 місць , яка мала все, чого бракувало старій школі: оснащені кабінети, спортзал., актову залу, їдальню на 80 місць.
Ковалівська школа продовжила літопис славних справ . Далеко за межами району, області було відоме ім'я натхненного ентузіаста, здібного організатора, Заслуженого учителя України Нікітченка K.M. Прославилися ветерани праці, відмінники народної освіти Лежненко М.М., Головащенко О.В., Таран Т.І., Гонта А.П., Нікітченко О.В,, Бесчасна Л.А., майстрині педагогічної справи Загарій Ф.П., Рачняк В.В. Розумні, працьовиті вони допомагали розкрити у кожній дитині талант, навчали життєвій мудрості.
Учителі... Такі різні, але всі наполегливі в досягненні своєї мети. Кожен мав свою педагогічну родзинку. Трепетно плекали дитячі душі вчителі початкових класів: Таран Т.І., Музика Г.А., Бабанська Д.О., Крисенко Н.В., Чугай К.А. Вони стали ніжними матерями та порадниками для діток. Естафету педагогічної мудрості від старшого покоління підхопили і ті, які понад 25 років «серце віддають дітям», Константинова В. Й., вчитель-методист, Русол Л.Ю., яка за підсумками змагання визнана кращим вчителем області у 2008 році.
Добру згадку про себе залишили вчителі, яким випало велике щастя працювати у школі в різні часи. Як не згадати молоде подружжя Буждиганів, яке після закінчення Івано-Франківського педагогічного інституту за власним бажанням приїхало до Ковалівки навчати складній та неймовірно захоплюючій науці - математиці. А наскільки цікавішою виявилася хімія з приходом Пелюх Л.В., Черноморченко С.О. Справжнім старшим товаришем для учнів був Попко П. П., історик за фахом, виховував у школярів національну свідомість, елементарну людську гідність. Уроки фізики, які проводив Цаподой (Овчаренко) A. B. захоплювали експериментами та дослідами, а головне - практичною спрямованістю.
Педагогічний колектив школи завжди дбав про фізичний розвиток школярів. Велике значення приділялося проведенню оздоровчих і спортивних заходів вчителями фізкультури та ПВП Глуховим М.С., Рацою М.Я., Лоцьким О. В. Сьогодні продовжує розвивати «у здоровому тілі, здоровий дух» вчитель фізкультури Миклашевський С.Ф.
Вирує життя школи, вирішуються важливі проблеми, накопичуються добрі і корисні справи. Сьогодні активно працює шкільна парламентська республіка, направила роботу якої свого часу педагог-організатор Миклашевська О.Г.
Колектив школи - це мудрі педагоги, фахівці своєї справи. Завжди знають, чим живиться дитяча душа, знаходять у кожному учневі іскорку і запалюють її. На сучасному етапі - це вчителі математики Бесчасна Л.А.(директор школи), Будикіна Р.В.(ЗДВР), учителі української мови Константинова В.Й.(ЗДНВР), Щербина І.В., вчитель зарубіжної літератури Шинкарчук Г.І., вчитель фізики та інформатики Смолюх О.В., вчитель біології та трудового навчання Андрейчев С.О., вчитель англійської мови Ососков В.В., вчитель фізичної культури Миклашевський С.Ф., вчитель історії Самошкіна Л.І., вчитель музики Черновол Л.Ф., вчитель хореографії Ісмаілова І.Л., вчителі початкових класів Русол Л.Ю., Мельник М.Ф., Заблоцька Л.П., Дрозд С.Д., Колесник Н.І., вчитель географії та основ здоров’я Переходь- ко К. О., педагог-організатор Коробко Н.М. Учителі - постійні учасники професійних конкурсів. Ще у 1994 році Русол Л.Ю. взяла участь у конкурсі «Учитель року», естафету прийняла учитель Константинова В.Й., яка виборола І місце в області у фаховому випробуванні «Учитель року - 1996».
У різні роки брали участь у цьому конкурсі Крамер С.П., Смолюх О.В., Будикіна Р. В.
З 2003 року у школі введено філологічний профіль навчання. Поглиблене вивчення української мови та літератури сприяє розвиткові собистості, відповідає вимогам часу, допомагає старшокласникам у підготовці до вступних іспитів у вузах, формує життєву компетентність.
Профільне навчання у старшій школі забезпечують навчальні кабінети, створюючи умови для організації навчально-виховного процесу та реалізації завдань відповідно до Державного стандарту базової і повної середньої освіти.
Одним із напрямків виховної роботи є військово-патріотичне виховання. Протягом багатьох років плідно працювала група «Пошук», відшукуючи родичів загиблих під час форсування Південного Бугу радянських воїнів.При школі з 1982 року діє історико-краєзнавчий музей. У його створення вклали душу і серце Нікітченко K.M., Паламар Я.Т., Самошкін О.Г., продовжує справу свого чоловіка, колишнього директора школи - Самошкіна Л.І.Музей розміщується у двох залах . Експозиція першої . зали присвячена історичному минулому Миколаївщини, другої - подіям Великої Вітчизняної війни. Стали традиційними зустрічі учнів школи з ветеранами-одеситами, які звільняли Ковалівку від німецько-фашистських загарбників у березні 1944 року.
Справжньою окрасою школи є мальовничий дендропарк, закладений учнями та вчителями школи у 1979 році. На площі 6 га розкинулись туєва та жасминова алеї, сосновий бір, черешневий сад, березовий гай тощо.
Аналогів такого дендропарку нема не лише в Миколаївському районі, а й в області. Щороку на базі Ковалівської ЗОНІ І-III ст.. проводяться районні семінари вчителів біології, закоханих у природу людей, які, відвідавши дендропарк , назавжди запам'ятають його затінені алеї, доглянуті турботливими руками учнів школи його дивовижні місця.
Велику роботу по впорядкуванню, насадженню дерев і кущів провели вчитель біології Павлюк В.М., людина, яка свою любов до усього живого передала своїм учням. Завдяки Павлюк В..М. окрасою дендропарку став прекрасний розарій, яблуневий сад. Так склалося, що наступні вчителі біології Бондар В.П., Чорноморченко С.О., Андрейчев С.О. зберігали і примножували рослинний фонд парку. Навчально-дослідницька ділянка , яка знаходиться на території дендропарку, стала для Андрейчев С.О.. та членів еколого-натуралістичного гуртка місцем дослідів та експериментів. А учениця 11 класу Солопієнко Т. під керівництвом вчителя посіла І місце у конкурсі-захисті наукових робіт МАН з біології і представляла Миколаївську область у м. Києві.
У 2005 році школу комп'ютеризовано. За 30 років свого існування зі стін нової Ковалівської ЗОШ 1-І 11 ст.. випущено у доросле життя понад 500 учнів.
|